The Suicidal Pig and Monkey in Pain / Kendini Öldürmek İsteyen Domuz ile Acı Çeken Maymun

“Didem Erbaş is reversing the fable pattern in the work titled The Suicidal Pig and the Monkey in Pain and bestows the animals –“objects of compassion” for humans- the right to commit suicide and therefore the right to be independent creatures.” (Ahmet Ergenç, from “the Animal Side” Catalog)

Kim kime ve neye merhamet eder? Elias Canetti ‘Hayvanlar Üzerine’* adlı kitabında “Merhamet Nesneleri” adlı bölümde, Japonya’da kutsal mekanların ziyareti esnasında yol kenarında bekleyen çocuklar ile özel olarak yetiştirilmiş kafes içindeki tutsak kuşlardan bahseder. Budist hacılar bu bölgeleri ziyaret ettiklerinde ufak bir miktar para karşılığında tutsak kuşların kafesten salınmasını sağlar içlerini rahat ettirirlermiş. Arkalarını döndüklerinde kuşlar sahipleri tarafından tekrar kafese konulup bu işlem her defasında tekrarlanırmış. Elias Canetti, burada kuşları merhamet nesneleri olarak tanımlamış ve hayvanların gerçek kaderlerinin umursanmayışını eleştirmiştir.

“Kendini Öldürmek İsteyen Domuz ile Acı Çeken Maymun”, insanların merhamet nesneleri olmaya dayanamayan iki arkadaş ve tek çözümün intihar etmek olduğuna inanırlar. İnsanın sahip olmaya çalıştığı/merhamet ettiği nesneler ve onlar üzerindeki yaptırımları, doğa insansızlaşmadığı sürece devam edecek mi? Tanrı, insana; insan, hayvana merhamet eder mi?

Erbarme dich, mein Gott, 
Um meiner Zähren willen! 
Schaue hier, Herz und Auge 
Weint vor dir bitterlich. 
Erbarme dich, mein Gott. 

Merhamet et tanrım, 
Akan gözyaşlarımın hatrına
Bak işte, ağlıyor kalbim ve gözlerim 
Huzurunda acı içinde, 
Merhamet et tanrım.**

*Elias Canetti, Hayvanlar Üzerine, Sel Yayıncılık, 2011

** Johann Sebastian Bach, “Erbarme Dich”, 1728, Translation Source: (http://lyricstranslate.com/tr/erbarme-dich-merhamet-et.html-0)